odwiedzono nas: 233908 razy    

2017-04-21
Refleksje po San Francisco

Refleksje po San Francisco
Dr Ozimek i Pani Prezes wzięli w kwietniu udział w konferencj w San Francisco, którą zorganizowała organizacja Lymedisease.org. To największa i najbogatsza- "pacjencka" "boreliozowa"- organizacja na świecie. Przewodniczy jej Lorraine Johnson, adwokat i zarazem bliska koleżanka dobrej koleżanki Pani Prezes, Amerykanki mieszkającej od kilku lat w Warszawie. 
Lymedisease.org organizuje konferencje, akcje uświadamiające, wpółpracuje z lekarzami w zakresie badań naukowych, walczy o prawa pacjentów. Oczywiście takich organizacji na świecie jest wiele- w Polsce- Stowarzyszenie Chorych Na Boreliozę, ale żadna nie dysponuje takimi funduszami (głównie od prywatnych darczyńców) ani takimi możliwościami lobbingu.Kalifornia to stan w którym problem boreliozy jest nadal marginalizowany, stąd pomysł by konferencja odbyła się właśnie tam. Na konferencję przybyło kilkuset pacjentów i lekarzy. Dobór prelegentów przezacny - to było jedno z głównych kryteriów naszej decyzji, żeby tam pojechać. 
Dr Christine Green, zajmuje się boreliozą...35 lat, praktyk, ogromne doświadczenie, wieloletnia szefowa komórki ILADS- odpowiedzialnej za kształcenie lekarzy w tym tych- "raczkujących w temacie". Podkreślała, że obecnie obserwuje się wyraźny odwrót od długofalowej antybiotykoterapii na rzecz wyrównywania zaburzeń- szczególnie neuro- hormonalnych oraz immunomodulacji i modulacji stanu zapalnego preparatami naturalnymi. Nie jest to łatwe ale warto, oj warto.
Dr Raphael Stricker, zajmuje się boreliozą nieco krócej ale jest autorem blisko 200 publikacji, które rzucają zupełnie inne światło na częstość występowania boreliozy i innych chorób odkleszczowych, na ich diagnostykę i leczenie oraz mechanizmy przenoszenia choroby - nie tylko kleszcze! - także inne owady i pajęczaki żywiące się krwią, stosunek płciowy, zakażenie wewnątrzmaciczne, przetaczanie krwi, przeszczep narządów...
Dr Raj Patel - mówił o wpływie środowiska w jakim przebywa pacjent na przebieg oraz leczenie boreliozy i innych chorób odkleszczowych. Podkreślał szczególnie znaczenie powszechnie bagatelizowanych grzybów pleśniowych, smogu elektromagnetycznego, właściwej diety, wyrównywania zaburzeń flory jelitowej i gospodarki hormonalnej. Rozejrzyjcie się czujnie po domu i dodatkowo spróbujcie wywęszyć ewentualny zapach pleśni- może to mieć kluczowe znaczenie dla zdrowia Waszego i Waszych latorośli... A jeśli już chorujcie i leczenie idzie opornie, to warto sprawdzić mieszkanie pod kątem pleśni używając profesjonalnych metod, nawet jeśli pleśni nie widać i nie czuć. 
Dr Jennifer Sugden zajmuje się małymi pacjentami z boreliozą. Stosuje pulsacyjną antybiotykoterpię, nitazoxanide (Alinię), preparaty ziołowe i homeopatię. Zupełnie inne podejście do leczenia boreliozy, szczególnie u niemowląt. Nie piszemy o konkretnych preparatach ani schematach, bo takowych nikt nie przedstawił, a jeśli już to zdawkowo. Podkreślano indywidualne, spersonalizowane podejście do każdego pacjenta. 
Najbardziej nam "po drodze" z Dr Christine Green. Praktyki w klinice Dr Christine Green to był jeden z ważniejszych punktów "naszego programu" w San Francisco. Christine to legenda. Jeden z założycieli ILADS. Od początku zasiada w zarządzie tej organizacji. Prezentuje "łagodniejsze skrzydło" w doborze strategii leczenia. Przestrzega zasad EBM. Przez wiele lat była w ILADS szefową komórki odpowiedzialnej za szkolenie lekarzy (ILADS education director).Pełni też inne liczne funkcje w organizacjach związanych z chorobami odkleszczowymi np. w LymeDisease.org (LDO). Jest jednym ze współtwórców i koordynatorów ogromnej bazy danych dotyczącej pacjentów z chorobami odkleszczowymi - MyLymeData.Greenoaks Medical Center w Japan District w San Francisco, której szefuje Dr Green to jedna z najstarszych placówek, zajmujących się chorobami odkleszczowymi na świecie.Medycynę, którą praktykuje - Christine określa jako "precision medicine". Może ją uprawiać nie tylko dzięki ogromnemu doświadczeniu ale także precyzyjnej analizie tysięcy ankiet przetwarzanych przez specjalne programy. Wyniki pozwalają dobrać najlepsze metody diagnostyczne i lecznicze. To znakomity przykład jak Big Data może zmieniać medycynę. Cieszymy się, że udało nam się nawiązać przyjacielskie stosunki i podzielić się wiedzą, spostrzeżeniami i wątpliwościami. Mamy nadzieję- Do rychłego zobaczenia w USA lub...Polsce..